Zpět

Momentum 2016

Menu
divadelní festival

18.03.2016 19:00 - Vanilková džungle
Divadlo Kampa /monodrama/

Provokativní one woman show o křehkém dospívání jedné obyčejné holky a o lásce, kterou hledáme i tam, kde bychom neměli. Monodrama rozkrývající netušený vnitřní i vnější svět dospívající dívky Andrey, již její touha po lásce a domově dovedly až za hranice, kterými si v životě chránímeVanilková Džungle vlastní celistvost. Nová hra jednoho z nejlepších současných britských dramatiků.

překlad a režie: Šimon Dominik
dramaturgie: Ondřej Novák
scéna: Karel Čapek
kostýmy: Petra Krčmářová
hraje: Diana Toniková


19:00 – Dvaja (Hamu) /tanec/

Jsem jeden, nebo jsem dva? Pohybové představení s live elektronickou hudbou na téma Blíženci. Zajímalo nás hlavně dvojení, zrcadlení, sebereflexe, stejnost a rozdílnost, bratrství a hravost.

námět a choreografie: Alica Minárová
interpretace a tvorba: Martin Šalanda, Tomáš Němec
hudba: Jan Melichar
scénografie: Zuzana Sceránková
vedení: Jan Kodet, Kristýna Täubelová
vzniklo v rámci předmětu Choreografický proseminář na Hamu v Praze.


19:30 – Gothaj City: Knock Knock… Out! (Damu) /inscenované čtení/

Pocta béčkovým až céčkovým filmovým gangsterkám, které na Čsfd nedostaly více než 60%. Autorské představení.

Napsali, čtou a hrají: Tom Hron, František Hnilička, Dan Kranich
světla a hudba: Lucie Valenová Speciální
poděkování patří Janě Altmannové.


20:00 – Bankrabosošet (Jamu) /pohybové divadlo/

Můj svět je zrcadlo mé duše, pojďte do světa, kde se cítíte cizí, ztracení a spokojení. Nerozumím sám sobě, ale vím, že jsem tu. Jsem samotář, ale jsem vůbec sám?... Rád bych vám to tady ukázal... Fyzická akce jednoho herce a jeho objektu.

tvůrce, performer: Martin Šalanda


20:30 – Tělo V Prostoru, Prostor Pro Akci (gymnázium Polička) /otevřená hodina – prezentace workshopu/

v rámci letošního festivalu proběhne workshop pro studenty gymnázia orientovaný na autorský přístup k divadlu, jehož náplní budou herecká cvičení zaměřená na rozvoj hlasu, uvědomění si vlastního těla, rytmus, improvizaci a představivost. Diváci budou mít možnost nahlédnout do procesu, který vychází mimo jiné ze storytellingu.

lektorky: Anna Klimešová, Nina Jacques


21:00 - Procházka:
pohyb Dává Prostoru Objevit Se (MKK) /performance/

Pohyb dává prostoru objevit se. Akce jím vedená prostor vytváří, dává mu dimenze, měřítko a určuje jeho limity – meze. Ty jsou limitami dosahu akce samé. Dál už jsou jen lvi a kříže. Bezprostoří. Nedění se. Prázdnota. Prostor jako stálý pohyb v něm, jenž ho neustále přetváří, znovu utváří. Není jiné stálosti než stálosti činu, ruchu, neustálého překontrolování, prozkoumávání prostoru, jeho okrajů, držení prostoru takového, aby se nezhroutil sám do sebe. Je to jako balancování. To je nejpřirozenější rovina věcí.

tvůrce, performer: Martin Karel Klusoň


22:00 – Star Vrz (Damu) /inscenované čtení/

Tři muži. Tři meče. Jeden osud. Pocta céčkovým sci-fi.
volné pokračování žánrové jednohubky Gothaj City.


22:30 - Best Quality Vacum vol. 1 /loutkový film/

Sestři, co děláte dnes večer?

tvůrci: Pavel Kozohorský a Ivo Sedláček


22:45 - Unified Estonia (Theatre No99) /dokument/

No75 Unified Estonia (sjednocené Estonsko) bylo fikční politické hnutí vytvořené divadlem Theatre No99, které bylo většinou veřejnosti vnímáno jako skutečná politická síla. Projekt trval 44 dní, během kterých bylo představeno několik politických technologií. Projekt končil zasedáním hnutí, kterého se zúčastnilo více než 7500 lidí, čímž se tento zařadil mezi největší divadelní události v současné Evropě.

Fiktivní hnutí se během dvou měsíců stalo relevantní politickou silou, které průzkumy přisuzovaly 25 % hlasů, přestože na počátku bylo jasně řečeno, že se jedná pouze o divadlo!

sobota 19.03.2016 19:00

19:00 - Gilgameš (dřina a papír) /představení/

Příběh, který se před pěti tisíci lety z písní snesl do tabulek, za Babylóňanů v nich pevně zakotvil a pak dlouho dlouho zrál pod nánosy písku. Příběh barvy lvů, co voní pouští i stepí. Příběh z nejslavnějších; o bojích s příšerami, o hrdinech a bozích. Ale přeci jen i o tobě.

Představení vzniklo na Difa Jamu jako magisterský absolventský projekt. Roli Gilgameše hraje intelektuál na vozíčku, tomu sekunduje na půl vyholenej na půl dredatej borec a třetím hercem je fousatý pán bez domova ve zralém věku. Dan, Banán a Jiří jako ústřední trojice. Dramaturgicky jde o objevování a znovurozžití Eposu o Gilgamešovi bez výrazného tematického posouvání. Kniha, která je knihovnou. Prázdno nedochovaných řádků a mnoho škrtání. Ukázalo se, že hrajeme zejména o lidství, naší společné podstatě, a přátelství, které překonává překážky. Chudé divadlo – balící papír, krabice, papírové tyče. Krásné masky.

inscenace postoupila na celostátní přehlídku experiemntálního divadla Šrámkův Písek 2014, byla nominována na Jiráskův Hronov 2014. Byla reprízována na festivalech Umum ve Staré Ľubovni, Křešfest v Českých Budějovicích, případ pro sociálku v Praze a dalších. Hrálo se také pro specifické publikum sociálně slabších v domově sociálních kurátorů Brno, pro žáky gymnázia Břeclav, či sousedy na chatě Rampáčků v Klentnici.

Obsazení: Danel Rampáček_gilgameš, Petr Banán Hájek_enkidu, Sur-sanabi, pan Jiří "j.z.s.v."_vypravěč, lovec, starší, Šamaš, Uta-napišti, Marika Smreková_gazela, Šamchat, Chumbaba, Ištar, nebeský býk, žena
režie, scéna, světla: Honza Neugebauer
masky, scénografie: Jen Zapletal


20:30 - Město Má Duše (divadelní soubor v Procesu) /představení/

Devět lidí, devět příběhů. Napadlo vás někdy, že za zdí, u které denně pokládáte hlavu do polštáře, činí někdo přímo za vámi totéž, aniž byste o něm cokoliv tušili? Každou noc vás dělí pouze pár centimetrů zdiva, a přesto nevíte ani jak se jmenuje, ani co dělá, a pravděpodobně se ani nikdy nepotkáte, jelikož byt na druhé straně má přece jiný vchod než ten váš. Devět lidí žijících v jednom městě, kteří se míjejí a přece potkávají. Cítíte se sami? Nezoufejte, nejste v tom sami!

"Divadelní soubor v Procesu“ (dsvpr): Jsme skupina lidí, která neustále prochází procesem objevování hereckých technik a divadelního jazyka. Pod vedením lektorů Anežky Navrátilové a Petra Pochopa vytváříme jednu inscenaci za rok. Vytváříme jak autorské divadlo, tak pracujeme i s klasickými texty. Vyhledáváme aktuální témata a zpracováváme je v různých pojetích. Programově studujeme způsob hraní – interpretace v různých žánrech a chování tématu v různých žánrech. Našim cílem je posouvat vlastní možnosti a hranice prostřednictvím uměleckého díla.

Obsazení: Ivo Jelen Tuček, Jakub Jiří Chomi Jukl, Josef Buchťák Vokněr, Luu Hrdá, Mariana Zahradníková, Markéta Maki Losov, Milan Kapišto Willinger, Petr Pete Kouba, Robin Gottfried

režie: Anežka Navrátilová, Petr Pochop21:30 – Furiant (Famu) /vítězný film festivalu Sundance v katogerii režie/

Queer romance, zasazená do malebného prostředí Českých zemí 19. století, vyprávějící utajený příběh ze života dramatika Ladislava Stroupežnického. Napětí, humor, násilí, naděje, emoce, nahota, sex a šťastný konec. Hlavně šťastný konec.

Film byl uveden ve světové premiéře na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary a v mezinárodní premiéře na Toronto International Film Festival. Na festivalu Mezipatra Qff získal Zvláštní uznání poroty.

režie, kamera, střih: Ondřej Hudeček

námět a produkce: Kamila Dohnalová
scénář: Jan Smutný & Ondřej Hudeček
producenti: Ondřej Hudeček, Ondřej Šejnoha
zvuk: Viktor Prášil
kostýmy: Helena Tavelová
scénografie: Anna Mayerová, Petra Vencelidesová
hrají: Julius Feldmeier, Cyril Dobrý, Marie Poulová, Tomáš Pivoda, Lukáš Příkazký, Filip Chlud, Tereza Vítů, Petr Borovec, Bára Císařovská, Pavel Šimčík, Marek Adamczyk, Lukáš Hlavica, Stanislav Majer a další22:00 – Projekce Filmu: Večírek ( a kol.) /video art, performance, koncert/

Inscenovaný večírek, který zkoumá hranice divadla, narušuje pozici diváka a pozici herce. Tyto pozice v drobných situacích zaměňuje. Ukazuje moment, kdy se obyčejná realita taví v realitu neobyčejnou. Oscilace mezi divadlem a diskotékou. Estetizace žité skutečnosti formou kamery, mikrofonu, piva a kořalky. Protože jak říká Jaroslav Etlík: „divadlo je vždy něco mezi hospodou a estetickým tvarem.“

obsazení: návštěvníci festivalu
koncept: Martin Karel Klusoň, Martin Hurych a Petr Erbes


doprovodný program pro oba dny:
Fate And Remote Control /interaktivní počítačová hra na živo/

Simulace střílecí počítačové hry na živo určené pro dva páry, které stojí proti sobě. Jeden z páru pomocí počítačového rozhraní ovládá druhého. Projekt zkoumá proměnu vztahu člověka k člověku při hraní akční počítačové hry; moment, při kterém dochází k proměně jednoho z hráčů v očích druhého (i v očích sebe) v nástroj/v objekt.

Projekt vznikl v rámci předmětu Intermediální tvorba a technologie a poprvé byl realizován jako součást off-programu Pražského Quadriennále.

Námět a realizace: Karolína Kotrbová, Boris Jedinák, Petr Erbes a Karolína Burešová


Typ divadelní festival
Zakázán vstup se zvířaty Akce není vhodná pro děti
Místo konání Divadelní klub (Polička)
Datum a čas konání
  • so 19.3.2016
  • pá 18.3.2016
  • čt 17.3.2016
Součást festivalu

Momentum 2016

Přístupné pro vozíčkáře Ne
Vstupné pernamentka na všechny dny: 250 Kč; 150 Kč studenti
vstupné : 120 Kč/70 Kčs
Pořadatel Divadelní klub Polička
Zdroj dat Informační a turistické centrum Polička