Zpět

Chaos srdce

Menu
swipe

Chaos Srdce
Daniel Gulko (FR, USA)
Současná klaunérie na motivy dramatu Romeo a Julie

Původní autorskou inscenaci se studenty Ateliéru fyzického divadla připravuje klaun, akrobat a režisér Daniel Gulko, Američan, který v současnosti působí ve Francii. Tam založil v roce 1998 sdružení Cahin-Caha blízké hnutí nového cirkusu. Spřízněnost pociťuje i se Ctiborem Turbou nebo bratry Formanovými. Inscenace bude vyvrcholením tvůrčího procesu, který začal pobytem D. Gulka v Brně a v Ateliéru fyzického divadla v loňské sezóně.

Režie: Daniel Gulko (Fr, Usa)
Pedagogické vedení: Pierre Nadaud
Živa hudba: Pavel Fajt
Účinkují: Viktor Černický, Aneta Červená, Vojtěch Hříbek, Tomáš Janypka, Silvie Kudelová, Jazmína Piktorová, Ekaterina Plechkova, Tereza Sikorová, Marie Svobodová
Light design: Vladimír Burian
Kostýmy a scénografie: Stanislav Cibulka, Anna Kloudová
Produkce: Kateřina Uhrová

Režisér Daniel Gulko zvolil jako pre-text pro tvorbu klaunského představení Shakespearovu hru Romeo a Julie, s cílem vyzdvihnout tragické srdce klaunerie. Autorova nevyčerpatelná poezie působí jako spouštěč pro pohyb duše klaunů. Hudba Pavla Fajta doprovází a umocňuje jejich bublající mízu a jejich fantazírovaní. Zranitelní, zato neuctiví, posedlí potřebou žít bez ohledu na konvence, klauni se vrhnou do tragédie jako kachny do osolené vody. Ta po nich neškodně steče, vyplavou suší nebo uvaření v polívce.

Klaunerie dostala od 70. let nový impulz, z velké části díky klíčové úloze, kterou jí Jacques Lecoq přiznal při formování herce. Klaun se přímo dotýká hercovy intimity a rodí se skrze jeho tělo a emoci jako původní a svébytný tvor. Klaun se definuje jako oxymórní figura: pitomá i geniální, jedinečná i univerzální, artistní i katastrofální. "Umění klaunství", jak se tomu dnes říká ve Francii, uvádí herce do přímého vztahu s divákem a přetváří představení v oslavu setkání, v okamžik zároveň křehký, nutkavý a nečekaný.


Typ pantomima
Místo konání Tylův dům Polička (Polička)
Datum a čas konání út 13.9.2016 19:30
URL mimefest.cz/cs_CZ/program
Součást festivalu

Mime fest Polička 2016

Přístupné pro vozíčkáře Neznámo (kulturní středisko je částečně bezbariérové)
Vstupné 80,- /60,- Kč
Související aktuality
  • Pantomima žije naplno (20.9.2016, Divadlo.cz)
  • Jubilejní Mime fest uctí památku Borise Hybnera (15.8.2016, Divadlo.cz)
Zdroj dat Tisková zpráva