Zpět

Ozvěny Anifestu - to nejlepší z Anifestu 2009

Menu
animovaný film

Cena poroty za nejlepší animovaný film v délce do 5 minut. Brzo ve vašich městech / They will come to town (režie: Thilo Ewers, Německo 2008, 1 min. Sociální spot vztahující se k problematice globálního oteplování. Díky vytříbené vizuální stránce, technicky bezchybnému provedení i silné melancholické atmosféře nicméně nevytváří dojem „pouhé“ tvorby na zakázku, nýbrž působí jako samostatné, plnohodnotné autorské dílo, které se angažovaně vyjadřuje k důležitému tématu současnosti, jež prezentuje ve stylu hollywoodských velkofilmů.
Cena poroty za nejlepší animovaný film v délce do 15 minut (od 5 do 15 min.). Deset / Ten (r. BIF, Francie/France, VB 2008, 7 min). Nevybíravě brutální a krvavé. A přece snímek tne do živého i v jiném, než doslovném významu. Jako děti jsme se možná báli stoupnout při chůzi po chodníku na čáru. Tento snímek ale novátorským způsobem digitální animace ukazuje, že náš celý život může být právě takovou snahou vyhnout se nebezpečným rozhraním. Přes jistou stylizaci to můžete při sledování tohoto filmu pocítit velmi realisticky na vlastní kůži. Nezbývá, než věřit, že na konci našich kroků se vše poskládá ve smysluplný celek. Cena poroty za nejlepší animovaný film v délce do 60 minut (od 15 – do 60 min.). Řetězová pila / Chainsaw (režie: Dennis Tupicoff, Austrálie 2007, 24 min).
Téma smrti prostupuje celým dílem Dennise Tupicoffa stejně jako důraz na silný příběh, který tentokrát splétá pomocí netradičního, dopodrobna promyšleného scénáře. Jednotlivé, zpočátku jen zdánlivě nesouvislé dějové linie se postupně skrze detaily a symboly proplétají až k dech beroucímu závěru, v němž se opět střetne láska a smrt, stejně jako již mnohokrát v průběhu celého filmu. Čestná uznání poroty:
Zahrada uzavřená / The enclosed garden (režie: Magdalena Bartáková, VŠUP 2008, 12 min).
Za originální výtvarný projev, za výjimečně poetickou až snovou atmosféru dosáhnutou jemnými grafickými prostředky, za nevšední harmonii textu s obrazem. Autorka tohoto zvláštního díla unáší diváka do tajuplných světů nesplněných snů a přání. Cena poroty za nejlepší studentský film: Pěkný den na piknik/ Nice day for a picnic (režie: Monica Gallab, Belgie 2008, 4 min 17s).
Inspirováno Švédským filmem Revolver a současně originální a sugestivní film. Zvláštní uznání poroty: Sbohem / Farewell (režie: Chu-Ling Hsu, Tchaj-wan 2008, 1min 15s). Zábavná miniatura, strefující se do černého. Cena poroty za nejlepší animovaný film v kategorii zakázkové tvorby: V pohodě/ Take it easy (režie: Cesar Diáz Meléndez, Španělsko 2008, Za nevšední použití dynamické pískové animace, za výtvarné bohatství hýřící metamorfózami plnými fantazie i nečekaných obratů, za harmonii obrazů, hudby i textů písně. Zvláštní uznání poroty: Ahoj anténo / Hello antena (režie: Veronika Samartseva, Anna Samoylovich, Německo 2008, 4min 40s). Jednoduchost prostředků pomoci kterých je vizuálně obohacena jedna docela nenáročná píseň, za srozumitelnou kompozii a gradace příběhu vyplývající z textu, za velmi podařenou papírkovou animaci udělanou s vkusem a fantazií.
AVG (režie: Michal Žabka, ČR 2008, 3x 55s ).
Razantní až brutální epizody. Problém, před kterým varují, také není zanedbatelný. Tvrdost je však odlehčená klávesou delete. Výtvarná i animační stránka bude jistě blízká většině cílové skupiny, které je určena. Cena diváků za nejlepší internetový film: Mé prázdniny / My Holidays (režie: N. Chernyseva, Russia 2008,5min 25s).


Typ animovaný film
Místo konání Divadelní klub (Polička)
Datum a čas konání čt 11.6.2009 20:00
Přístupné pro vozíčkáře Ano
Zdroj dat Informační centrum Polička
Je třeba opravit údaje?