Zpět

Procházka za moderní architekturou Poličky

Menu
swipe

Polička má pozoruhodný soubor moderní architektury, který vzniknul v období 1. republiky. Rozsáhlá výstavba zahájila další zlatý věk města, kde důležitou úlohu hrála velkorysost i rozhled představitelů města. Hlavní myšlenkou bylo vytvoření druhého poličského panoramatu. Silueta staré Poličky s hradbami, radnicí a kostelem sv. Jakuba - jak ji známe při pohledu od Masarykovy školy - měla dostat na druhé straně rybníku - tedy při pohledu z valů - svůj moderní protějšek. Ve středu měly stát nové školy a po bocích sestava obecních činžovních domů propojených nízkými zděnými dřevníky. V české meziválečné architektuře nemá takové řešení obdobu. Další poličskou zajímavostí je působení zdejšího architekta Bohuslava Šmída, jehož vlastní vila je vynikající ukázkou funkcionalismu. Procházka umožní seznámit se s řadou zajímavých památek.


Počet dnů 1
Převažující druh dopravy pěšky
Cena Dospělí 60,- Kč/osoba/jeden prohlídkový okruh, děti, studenti, důchodci 30,- Kč/osoba/jeden prohlídkový okruh.
Podmínky Na průvodcovanou prohlídku je nutné se předem objednat na pokladně Centra Bohuslava Martinů. Minimální počet ve skupině je 10 osob.

1. náměstí se spořitelnou a městským úřadem
2. Na Valech – panorama nové městské čtvrti za rybníkem (rondokubistické činžovní domy, puristické školy a evangelický kostel, městské divadlo)
3. Masarykova základní škola
4. Šmídova vila (nejslavnější poličský funkcionalistický architekt)
5. ul. E. Beneše s rondokubistickými činžovními domy
6. Střední odborné učiliště – bývalý okresní úřad a sochy legionářů
7. park se sochou Vdovy – pomníkem obětí 1. světové války